Sood Eestis

Kui palju on Eestis soid ja kui suured nad on?

Eestis on turbaalasid (>0.3 m turvast) suhteliselt palju. Eesti maismaast on turbaaladega kaetud u 22%. Soostumuselt riigi pindala kohta oleme maailmas riikide arvestuses Soome (31%) järel suisa teisel kohal!

Siiski tuleb meeles pidada, et enamik Eesti soostunud aladest on tänaseks päevaks ära kuivendatud ning paljudel sellistel aladel enam turvast juurde ei teki – need alad ei ole enam “elavad” sood. Eelpool mainitud turbaaladel ladestub jätkuvalt turvast tänapäeval vaid u ⅓ Eesti pindalast. Seega saame öelda, et Eestis katavad sood praegu u 6–8% ja turbaalad (kunagised sood) veel lisaks umbes 14–16% maismaast.

Kaardil on näidatud Eesti turbaalad, alusjoonis pärineb raamatust “Geology and mineral resources of Estonia”.

Üksikutest soodest võivad moodustuda ulatuslikud märgalakompleksid (soostikud), kus suured rabalaamad vahelduvad soometsade, soosaarte ning järvede ja jõgedega. 

Tuntuimaks sooderikkaks alaks on Eestis Soomaa, pindalaliselt on väga suured Agusalu-Puhatu, Muraka ning Emajõe Suursoo soostikud. 

Kõige suurem säilinud soostik on Puhatu Ida-Virumaal, mille pindala on täna u 16 000 ha. 

Kõige suuremad rabad on meil Kuresoo Soomaal ja Nätsi-Võlla Pärnumaal. 

Siirdesoodest on suurim Emajõe Suursoo keskosa Peipsi järve kaldal ning kõige suuremaks säilinud madalsooks on Avaste soo Pärnumaal.